Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących nakłada różne obowiązki na podatników, którzy korzystają z urządzeń fiskalnych. Od sierpnia 2019 roku wspomniane regulacje prawne wymagają m.in. przypisywania stawek VAT do liter od „A” do „G” zgodnie z odgórnie ustalonym schematem:

  • „A” - stawka podstawowa podatku 23%;
  • „B” - stawka obniżona podatku 8%;
  • „C” - stawka obniżona podatku 5%;
  • „D” - stawka obniżona podatku 0%;
  • „E” - zwolnienie z podatku;
  • „F” i „G” - pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług;

 

Jak przeprogramować kasę fiskalną?

Stawki podatku VAT, wraz z ich odpowiednim przypisaniem do liter „A-G”, są po raz pierwszy programowane w urządzeniu podczas jego instalacji (fiskalizacji). Czynność tę wykonuje więc serwisant, który posiada ważne uprawnienia (przyznawane przez producenta lub importera danego modelu). Niemniej, późniejsze zmiany w sposobie zaprogramowania stawek VAT na kasie nie wymagają już interwencji technika. Przedsiębiorca może samodzielnie zmodyfikować poszczególne wartości procentowe podatku czy ich przypisanie do liter „A-G”. Szczegółowy opis tej procedury znajduje się w instrukcji obsługi konkretnego urządzenia.

Warto jednak pamiętać o tym, czym grozi nieprawidłowe zaprogramowanie stawek VAT na kasie fiskalnej. Po pierwsze, wpłynie to na niepoprawne rejestrowanie obrotu oraz kwot podatku należnego. A dalej - na błędy w firmowej księgowości i np. w składanych deklaracjach. Po drugie, błędne zaprogramowanie tak ważnych parametrów urządzenia rejestrującego może skutkować koniecznością wymiany pamięci fiskalnej lub zakupu nowego modelu (jeżeli wymiana modułu pamięci fiskalnej nie będzie możliwa). Po trzecie, zmiana stawek VAT (ich wartości lub kolejności) wymaga często zmodyfikowania bazy towarowej. A to z kolei może się wiązać ze skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Zwłaszcza wtedy, gdy baza towarowa zawiera wiele pozycji PLU, do których przypisane są różne stawki podatku VAT.